Ozzint's Born To Be Star Style
" Dregen "
C.I.B   &  NORD UCH
Chic Choix Femme De Champagne
" Greta "
SE UCH & FI UCH
Ozzint's Grand Design
" Iriz "

2019-07-11 så flyttade en liten tik av rasen
Fransk Bulldogg
in i våran Kennel  
Presentation av "Hjördis" kommer  inom kort

Nya titlar från INT Sundsvall 2019-04-21
SV V-19
SE UCH FI UCH  Chic Choix Femme De Champagne
&
SV VV-19
C.I.B SE UCH FI UCH NO UCH NORD UCH  
Ozzint's To Be Star Style

Kommande Utställningar 2019
Om ni vill se hur det gått för hundarna på utställningarna klicka på respektive hund ovan

2019-04-06  SvKTR Eskilstuna
2019-04-21  INT Sundsvall Svensk Vinnare
2019-05-04  INT Ålesund Norge
2019-05-05  Nordic Ålesund Norge
2019-06-01  SvKTR Tånga-Hed
2019-06-02  LAK Tånga-Hed
2019-06-15  NAT Vännäs
2019-07-06  NAT Alfta
2019-07-12 LAK Piteå
2019-07-13 SvKTR Piteå
2019-07-14 INT Piteå
2019-08-03 NORDIC Svenstavik 

Våra Kullar 

Vi på Ozzint's  använder dessa pälsvårdsprodukter klicka på bilden för att komma dit

KENNELNYTT

2018

Slutresultatet på 2018 års Topplista
Kontaktperson: 
Andreas Eriksson , swlhasa@gmail.com
 
Följande utställningar är medräknade:
SKK: MY DOG x 2 , Malmö INT , Sundsvall NAT, Västerås NAT, Lidköping NORDIC , Hässleholm NORDIC , Gimo NORDIC , Piteå NAT , Norrköping NAT , Vänersborg NORDIC , Leksand NAT , Vännäs NAT , Gällivare NORDIC , Alfta NAT , Borås Nat , Tvååker NORDIC , Tvååker NAT , Piteå INT , Västerås NORDIC , Ransäter NORDIC , Svenstavik NORDIC , Märsta INT , Ronneby NAT , Askersund NAT , Eskilstuna NAT , Överkalix NAT , Norrköping NORDIC , Ljungskile INT , Visby NAT , Visby INT , Sandviken NORDIC , Löttorp NAT , Gimo NAT , Eslöv NAT , Sundsvall INT , Växjö INT , Stockholm Hundmässa NORDIC

SvKTR: Eskilstuna , Tånga-Hed x 2 , Piteå , TIBETHUND

LAK: Söråker , Tånga-Hed , Piteå , Örebro
 
HANAR 
 
1. C.I.B & SE & NO UCH DK JV-15 DK & FI UCH JEUW-15 NO V-16 SE JV-15 Rebellic’s Playboy (5)  200 p
Uppf: Anna Tomilla , Forsa Ägare : Dns
2. JWW-14 SE UCH May-Tin Flyfly Secret Poppet (5) 176 p
Uppf: Tarja Niemienen , Finland  Ägare: Mattias Löfstedt , Söråker
 
3. AU CH NO UCH SE UCH Amsen Casino Royal (5) 162 p
Uppf:Michael Camac, Britany Farell & Ian Glen, Australien. Ägare: Annika Ulltveit Moe, Glanshammar
 
4. DK UCH SE UCH Xsanda Devotion (5)  139 p
Uppf. Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: Dns
 
5. Xcel’s Mc Dreamy (5) 131 p
Uppf: Maria Magnusson & Magnus Tenngren . Ägare: Maria Sandgren , Ursviken
 
6. DK UCH SE UCH Temple Fontana’s Silver Wedding (5) 127 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm  Ägare: DNS
 
7. SE UCH Temple Fontana’s Roobios Tropica (5) 115 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm  Ägare: DNS
 
8. SE UCH Amarone-Teebo (5) 108 p
Uppf:  Uppf:Eva Forsberg & Stefan Rehnberg, Gävle Ägare : Lena Grübb , Hans Bernström , Stockholm
 
9. Whisbourne King Of The Party (5) 100 p
Uppf: Annika & Harald Ulltveit Moe, Glanshammar . Ägare: Yvonne Lewinowitz , Vallentuna
 
10. DK UCH RLD N SE UCH SE V-16 Rebellic’s Statesman (5)  82 p
Uppf: Anna Tomilla , Forsa Ägare : Roger Bergman , Alnö
10. NO JV-13 NO UCH SE UCH Sebastian Dell’Alberico (5)  82 p
Uppf: Stefano Paolantoni, Italien. Ägare: Kristina Tervonen, Huddinge
 
GRATTIS ALLA
 
TIKAR 
 
1. C.I.B. EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE & DK UCH Rebellic's In The Spotlight (5) 181 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: DNS
 
2. DK UCH SE UCH SE V-11  Ståltorps Black Ant (5) 171 p
Uppf: Elisabeth Ljung , Köping Ägare: Bodil Sartoft , Finnerödja
 
3. FI UCH SE UCH Chic Choix Femme De Champagne (5) 153 p
Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Marlene & Andreas Eriksson Bjurholm
 
4. SE UCH FI UCH NO UCH LT CH NORD CH  Rebellic’s Made In Heaven (5) 145 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: Mattias Löfstedt, Söråker
 
5. Temple Fontana's Santa Baby (5) 144 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm. Ägare: Veronica Olsson Älghult , Anette Pettersson, Katrineholm
6. Six Stars Carmel Cookie (5) 136 p
Uppf: Moskala Malgorzata , Polen  Ägare: Annika Ulltveit-Moe , Glanshammar
 
7. Temple Fontana's New Year Outfit (5) 126 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm. Ägare: Veronica Olsson Älghult , Anette Pettersson, Katrineholm
8. NO JV-15 SE UCH Rebellic's Little Miss Diva (5) 121 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: DNS
 
9. Yangadoo’s Footprint Of An Angel (5) 113 p
Uppf: Pernilla Hallgren, Fellingsbro Ägare: DNS
 
10. SE UCH NO & SE JV-17 Törnberget’s Maneater (5) 104 p
Uppf: Maria Thörnfeldt, Borlänge. Ägare: Maria & Matilda Thörnfeldt, Borlänge
 
GRATTIS ALLA
 
 
VETERANER 
 
 
1. C.I.B. EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE & DK UCH Rebellic's In The Spotlight (5) 137 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: DNS
 
1. DK UCH SE UCH SE V-11  Ståltorps Black Ant (5) 137 p
Uppf: Elisabeth Ljung , Köping Ägare: Bodil Sartoft , Finnerödja
 
2. C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH Falstone Wigeon (5) 132 p
Uppf: Åsa Fällman Strömquist & Ulf Strömquist, Holmsund. Ägare: Anna- Britt Eriksson, Kerstin Johansson, Boden
 
2. EE CH FI UCH NO UCH SE UCH Tza-Ma’s Faithfull Ferdinan (5) 132 p
Uppf: Eli Pedersen-Sterri, Norge Ägare: Anna-Britt Eriksson, Kerstin Johansson, Boden
 
3. SE UCH Yangadoo’s New Victory (5) 127 p
Uppf: Pernilla Hallgren, Fellingsbro Ägare: Lena Grübb Becker, Stockholm
 
4. SE UCH VDH CH Blue Gardenia (5) 117 p
Uppf: Freddi Angela Maria , Italien. Ägare: Kristina Tervonen, Huddinge
 
5. C.I.B DK UCH FI UCH NORD JV-11 SE UCH Ti La Shu Keep In Touch  (2) 41 p
Uppf: Sabine & Katja Rauhut , Tyskland . Ägare: Marie Johansson , Huddinge
 
6. Memorycharm  (2) 30 p
Uppf: Tyra Moström Piteå . Ägare: DNS       
 
7. DK UCH SE UCH Xsanda Devotion (1)  25 p
Uppf. Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: Dns
 
GRATTIS ALLA
 
 
KLIPPT KLASS
 
1. Rebellic’s Maniac Master (2) 45 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: Johanna Magnusson , Alnö
 
2. SE UCH Lhakemoda Smashing Lhacris (1) 25 p
Uppf: Monica Pettersen , Norge  Ägare: Pernilla Hallgren, Fellingsbro
 
2. Sajatin Pogrom (1) 25 p
Uppf: Iwona Kus , Polen  Ägare: Frida Hedblom & Anna Tommila , Forsa
 
3. FI UCH SE UCH Yangadoo’s Sassy Sweet Heart (1) 20 p
Uppf: Pernilla Hallgren, Fellingsbro Ägare: Camilla Björlin , Laxå
 
GRATTIS ALLA

Läs hela inlägget »

Resultat
SKK Stockholms Hundmässa NORDIC
Söndag 2018-12-09
DOMARE : Ramon Podesta , Chile
Vuxna : 18 + 20


BH 1 : BIR , NORDIC CERT , SE V-18
DK UCH FI UCH SE UCH
Diamella Love In Black Boots

BH 2 : R-NORDIC CERT
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH
Matrix Rinspeed Rockstar

BH 3 : CERT , BIR-JUNIOR , SV JV-18
Black Boots Hot Wheeler Dealer

BH 4 : R-CERT
Xcel’s Mc Dreamy

BIM-VETERAN , SV VV-18
SE UCH  Yangadoo’s New Victory

BT 1 : BIM , NORDIC CERT , SV V-18
C.I.B CY CH EE CH FI UCH HR CH SE UCH
Chic Choix Diamella Inspiration

BT 2 : CERT , R-NORDIC CERT , BIM-JUNIOR SE JV-18
Lhachriss Girl On Fire

BT 3 : R-CERT
Temple Fontana's New Year Outfit

BT 4 : BIR-VETERAN , SV VV-18
C.I.B DK UCH DK VV-14 DK VV-16 FI UCH
NO UCH NO VV-16 NO VV-17 NORD UCH
NORD VV-14 & VV-15 SE UCH
Stings Velour In Black To Matrix

 

Läs hela inlägget »

Topplistan 2018
 
Följande utställningar är medräknade:
SKK: MY DOG x 2 , Malmö INT , Sundsvall NAT, Västerås NAT, Lidköping NORDIC , Hässleholm NORDIC , Gimo NORDIC , Piteå NAT , Norrköping NAT , Vänersborg NORDIC , Leksand NAT , Vännäs NAT , Gällivare NORDIC , Alfta NAT , Borås Nat , Tvååker NORDIC , Tvååker NAT , Piteå INT , Västerås NORDIC , Ransäter NORDIC , Svenstavik NORDIC , Märsta INT , Ronneby NAT , Askersund NAT , Eskilstuna NAT , Överkalix NAT , Norrköping NORDIC , Ljungskile INT , Visby NAT , Visby INT , Sandviken NORDIC , Löttorp NAT , Gimo NAT , Eslöv NAT , Sundsvall INT ,

SvKTR: Eskilstuna , Tånga-Hed x 2 , Piteå , TIBETHUND

LAK: Söråker , Tånga-Hed , Piteå , Örebro
 
HANAR 
 
1. C.I.B & SE & NO UCH DK JV-15 DK & FI UCH JEUW-15 NO V-16 SE JV-15 Rebellic’s Playboy (5)  200 p
Uppf: Anna Tomilla , Forsa Ägare : Dns

2. JWW-14 SE UCH May-Tin Flyfly Secret Poppet (5) 176 p
Uppf: Tarja Niemienen , Finland  Ägare: Mattias Löfstedt , Söråker
 
3. AU CH NO UCH SE UCH Amsen Casino Royal (5) 162 p
Uppf:Michael Camac, Britany Farell & Ian Glen, Australien. Ägare: Annika Ulltveit Moe, Glanshammar
 
4. DK UCH SE UCH Xsanda Devotion (5)  129 p
Uppf. Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: Dns
 
5. DK UCH SE UCH Temple Fontana’s Silver Wedding (5) 127 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm  Ägare: DNS
 
6. Xcel’s Mc Dreamy (5) 118 p
Uppf: Maria Magnusson & Magnus Tenngren . Ägare: Maria Sandgren , Ursviken
 
7. SE UCH Temple Fontana’s Roobios Tropica (5) 115 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm  Ägare: DNS
 
8. SE UCH Amarone-Teebo (5) 108 p
Uppf:  Uppf:Eva Forsberg & Stefan Rehnberg, Gävle Ägare : Lena Grübb , Hans Bernström , Stockholm
 
9. Whisbourne King Of The Party (5) 100 p
Uppf: Annika & Harald Ulltveit Moe, Glanshammar . Ägare: Yvonne Lewinowitz , Vallentuna
 
10. DK UCH RLD N SE UCH SE V-16 Rebellic’s Statesman (5)  82 p
Uppf: Anna Tomilla , Forsa Ägare : Roger Bergman , Alnö

10. NO JV-13 NO UCH SE UCH Sebastian Dell’Alberico (5)  82 p
Uppf: Stefano Paolantoni, Italien. Ägare: Kristina Tervonen, Huddinge
 
TIKAR 
 
1. C.I.B. EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE & DK UCH Rebellic's In The Spotlight (5) 181 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: DNS
 
2. DK UCH SE UCH SE V-11  Ståltorps Black Ant (5) 171 p
Uppf: Elisabeth Ljung , Köping Ägare: Bodil Sartoft , Finnerödja
 
3. FI UCH SE UCH Chic Choix Femme De Champagne (5) 153 p
Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Marlene & Andreas Eriksson Bjurholm
 
4. SE UCH FI UCH NO UCH LT CH NORD CH  Rebellic’s Made In Heaven (5) 145 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: Mattias Löfstedt, Söråker
 
5. Temple Fontana's Santa Baby (5) 144 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm. Ägare: Veronica Olsson Älghult , Anette Pettersson, Katrineholm

6. Six Stars Carmel Cookie (5) 136 p
Uppf: Moskala Malgorzata , Polen  Ägare: Annika Ulltveit-Moe , Glanshammar
 
7. NO JV-15 SE UCH Rebellic's Little Miss Diva (5) 121 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: DNS
 
8. Yangadoo’s Footprint Of An Angel (5) 113 p
Uppf: Pernilla Hallgren, Fellingsbro Ägare: DNS
 
9. Temple Fontana's New Year Outfit (5) 111 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm. Ägare: Veronica Olsson Älghult , Anette Pettersson, Katrineholm

10. NO & SE JV-17 Törnberget’s Maneater (5) 104 p
Uppf: Maria Thörnfeldt, Borlänge. Ägare: Maria & Matilda Thörnfeldt, Borlänge
 
 
VETERANER 
 
1. C.I.B. EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE & DK UCH Rebellic's In The Spotlight (5) 137 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: DNS
 
1. DK UCH SE UCH SE V-11  Ståltorps Black Ant (5) 137 p
Uppf: Elisabeth Ljung , Köping Ägare: Bodil Sartoft , Finnerödja
 
2. C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH Falstone Wigeon (5) 132 p
Uppf: Åsa Fällman Strömquist & Ulf Strömquist, Holmsund. Ägare: Anna- Britt Eriksson, Kerstin Johansson, Boden
 
2. EE CH FI UCH NO UCH SE UCH Tza-Ma’s Faithfull Ferdinan (5) 132 p
Uppf: Eli Pedersen-Sterri, Norge Ägare: Anna-Britt Eriksson, Kerstin Johansson, Boden
 
3. SE UCH Yangadoo’s New Victory (5) 125 p
Uppf: Pernilla Hallgren, Fellingsbro Ägare: Lena Grübb Becker, Stockholm
 
4. SE UCH VDH CH Blue Gardenia (5) 117 p
Uppf: Freddi Angela Maria , Italien. Ägare: Kristina Tervonen, Huddinge
 
5. C.I.B DK UCH FI UCH NORD JV-11 SE UCH Ti La Shu Keep In Touch  (2) 41 p
Uppf: Sabine & Katja Rauhut , Tyskland . Ägare: Marie Johansson , Huddinge
 
6. Memorycharm  (2) 30 p
Uppf: Tyra Moström Piteå . Ägare: DNS       
 
KLIPPT KLASS
 
1. Rebellic’s Maniac Master (2) 45 p
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: Johanna Magnusson , Alnö
 
2. SE UCH Lhakemoda Smashing Lhacris (1) 25 p
Uppf: Monica Pettersen , Norge  Ägare: Pernilla Hallgren, Fellingsbro
 
2. Sajatin Pogrom (1) 25 p
Uppf: Iwona Kus , Polen  Ägare: Frida Hedblom & Anna Tommila , Forsa
 
3. FI UCH SE UCH Yangadoo’s Sassy Sweet Heart (1) 20 p
Uppf: Pernilla Hallgren, Fellingsbro Ägare: Camilla Björlin , Laxå
 
 

Läs hela inlägget »

SKK Sundsvall INT Lördag 2018-10-06
DOMARE : Jahn Stääv
 
Vuxna : 7 + 6
 
BH 1 : BIR , CACIB
JWW-14 SE UCH
May-Tin Flyfly Secret Poppet
 
BH 2 : R-CACIB
SE UCH Sengemo’s A Star Is Born
 
BH 3 : CERT , CHAMPIONAT
Triplemint’s I Me Mine
 
BH 4 :
DK UCH RLD N SE UCH SE V-16 Rebellic’s Statesman
 
 
BT 1 : BIM , CACIB
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne
 
BT 2 : BIR-VETERAN , R-CACIB
C.I.B DK UCH FI UCH NORD JV-11 SE UCH
Ti La Shu Keep In Touch
 
BT 3 : CERT
Lhachriss Girl On Fire
 
BT 4 :
SE UCH SE JV-17 Törnberget's Maneater
 
 
Veteraner
0 + 2
 
BIR VETERAN
C.I.B DK UCH FI UCH NORD JV-11 SE UCH
Ti La Shu Keep In Touch
 

Läs hela inlägget »

SKK Ransäter NORDIC Söndag 2018-07-29
DOMARE : Eva Nielsen
 
Valpar : 0 + 1
Vuxna : 2 + 5
 
BIR-VALP : Matrix Xtravaganza
 
BH 1 : BIM , NORDIC CERT
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH
Matrix Rinspeed Rockstar
 
BH 2 : BIR-VETERAN , R-NORDIC CERT
C.I.B DK UCH EE CH NO UCH NO V-12 NO V-13 NO VV-17 NORD UCH SE UCH SE VV-16 SE VV-17
Panaphia’s Midnight Flyer
 
 
BT 1 : BIR , NORDIC CERT
DK UCH NO UCH SE UCH
Lhamidwa’s Dark Angel To Matrix
 
BT 2 : R-NORDIC CERT
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne
 
BT 3 : BIM-VETERAN
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH
Sweet Dream-Jen-Ta-Mi
 
BT 4 : CERT
Pataljani’s Flying Rhegal
 
Veteraner
1 + 1
 
BIR VETERAN
C.I.B DK UCH EE CH NO UCH NO V-12 NO V-13 NO VV-17 NORD UCH SE UCH SE VV-16 SE VV-17
Panaphia’s Midnight Flyer
 
BIM-VETERAN
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH
Sweet Dream-Jen-Ta-Mi

Läs hela inlägget »

LAK  Örebro Söndag 2018-07-22
DOMARE :
Britt-Marie Young Kennel Farouche England
 
Klippt Klass : 1 + 1
Valpar : 3 + 6
Vuxna : 15 + 15
 
BIR-KLIPPT :
SE UCH
Lhakemoda Smashing Lhacris
 
BIM-KLIPPT :
FI UCH SE UCH
Yangadoo’s Sassy Sweet Heart
 
BIR-VALP : To Top’s Josephine
BIM-VALP : Törnberget’s Shake N’Bake
 
 
BH 1 : BIR , KLUBBCHAMPIONAT
C.I.B & SE & NO UCH  DK JV-15 DK & FI UCH JEUW-15  NO V-16  SE JV-15
Rebellic's Playboy
 
BH 2 :
SE UCH Amarone-Teebo
 
BH 3 :
SE UCH DK UCH
Temple Fontana's Silver Wedding
 
BH 4 :
DK UCH SE UCH
Xsanda Devotion
 
 
BT 1 : BIM , KLUBBCERT
Yangadoo’s Footprint Of An Angel
 
BT 2 : BIR-VETERAN
C.I.B LT CH EST CH DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE UCH
Rebellic's In The Spotlight
 
BT 3 :
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne
 
BT 4 :
Black Boots Hot Gossip

Veteraner
3 + 2
 
BIR VETERAN
C.I.B LT CH EST CH DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE UCH
Rebellic's In The Spotlight
 
BIM-VETERAN
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH
Tza-Ma's Faitfull Ferdinan
 
UPPFÖDARGRUPP
Kennel Toy Gardens
 
AVELSGRUPP
SE UCH SE VV-17 VDC CH VDH Vet CH
Blue Gardenia
 
Toy Gardens Jessy James
Toy Gardens Jasmine
SE UCH Toy Gardens Just For Fun
 
 
PARKLASS 1a :
C.I.B NORD UCH Ozzint's Born To Be Star Style
&
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne
 
PARKLASS 2a :
DK UCH SE UCH Xsanda Devotion
&
Xsanda By Me A Rose
 
PARKLASS 3a :
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH
Tza-Ma's Faitfull Ferdinan
&
An Tan Wu’s Henri Martin

Läs hela inlägget »

SKK Piteå  INT Söndag 2018-07-15
DOMARE : Phil Thompson  Australien
 
Valpar : 1 + 0 Vuxna : 9 + 8
 
BIR-VALP : An Tan Wu’s Henri Martin
 
BH 1 : BIM , CERT , CACIB
Yarika’s Sebastian
 
BH 2 : R-CERT
Xcel’s Mc Dreamy
 
BH 3 : R-CACIB
JWW-14 SE UCH
May-Tin Flyfly Secret Poppet
 
BH 4 :
SE UCH Törnberget’s Under Investigation
 
BT 1 : BIR & BIR-VETERAN
C.I.B LT CH EST CH DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE UCH
Rebellic's In The Spotlight
 
BT 2 : CACIB
SE UCH NO UCH FI UCH LT CH NORD UCH Rebellic's Made In Heaven
 
BT 3 : R-CACIB
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne
 
BT 4 : CERT
SE JV-17 Törnberget's Maneater
 
R-CERT
Temple Fontana’s Pink Lipstick
 
Veteraner
2 + 1
 
BIR VETERAN
C.I.B LT CH EST CH DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE UCH
Rebellic's In The Spotlight
 
BIM-VETERAN
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH
Tza-Ma's Faitfull Ferdinan
 
Uppfödargrupp  Rebellic’s

Läs hela inlägget »

SvKTR Piteå Lördag 2018-07-14
DOMARE : Cindy Pettersson
 
Valpar : 1 + 2  Vuxna : 7 + 5
 
BIR & BIS 3-VALP :  Temple Fontana’s Spring Flower
 
BIM-VALP :  An Tan Wu’s Henri Martin
 
 
BH 1 : BIR  BIS 1
C.I.B NORD UCH Ozzint's Born To Be Star Style
 
BH 2 :
DK UCH RLD N SE UCH SE V-16 Rebellic’s Statesman
 
BH 3 :
FI UCH NO UCH SE UCH
Dewey’s Theoneandonly
 
BH 4 : BIR & BIS 2-VETERAN
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH Falstone Wigeon
 
CERT 
Xcel’s Mc Dreamy
 
BT 1 : BIM
NO JV-15 SE UCH
Rebellic's Little Miss Diva
 
BT 2 :
SE UCH 
Yangadoo’s Zweet Like An Angel
 
BT 3 : CERT
Temple Fontana’s Pink Lipstick
 
BT 4 : R-CERT
Lhachriss Girl On Fire
 
Veteraner
3 + 0
BIR & BIS 2 VETERAN
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH Falstone Wigeon

Läs hela inlägget »

LAK Piteå Fredag 2018-07-13
DOMARE : Svein Erik Bjørnes Danmark
 
KlipptKlass 1
Valpar : 1 + 1 Vuxna : 10 + 9
 
KlipptKlass : BIR
Rebellic’s Maniac Master
 
BIR-VALP :  An Tan Wu’s Henri Martin
BIM-VALP :  Ozzint’s Grand Design
 
BIR-JUNIOR :  Xcel’s Mc Dreamy
BIM-JUNIOR :  Lhachriss Girl On Fire
 
BH 1 : BIR , BIS 1 , KLUBBCERT
JWW-14 SE UCH
May-Tin Flyfly Secret Poppet
 
BH 2 :
C.I.B NORD UCH Ozzint's Born To Be Star Style
 
BH 3 :
NORD UCH  Rocetrace’s Marcus Aurelius
 
BH 4 :
Xcel’s Mc Dreamy
 
 
BT 1 : BIM , KLUBBCERT
NO JV-15 SE UCH
Rebellic's Little Miss Diva
 
BT 2 :
SE UCH NO UCH FI UCH LT CH NORD UCH Rebellic's Made In Heaven
 
BT 3 : BIR & BIS 1 VETERAN
C.I.B LT CH EST CH DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE UCH
Rebellic's In The Spotlight
 
BT 4 :
SE JV-17 Törnberget's Maneater
 
 
Veteraner
3 + 1
 
BIR & BIS 1 VETERAN :
C.I.B LT CH EST CH DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE UCH
Rebellic's In The Spotlight
 
BIM-VETERAN :
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH
Tza-Ma's Faitfull Ferdinan
 
 
BIR & BIS 2 UPPFÖDARGRUPP  :
Kennel Rebellic’s

Läs hela inlägget »

Resultat
SKK NAT Vännäs Lördag 2018-06-16
DOMARE : Nils Molin   Sverige
Valpar : 1 + 0 Vuxna : 5 + 5

BIR-VALP :
An Tan Wu’s Henri Martin

BH 1 : BIR , CERT
Xcel’s Mc Dreamy

BH 2 :
JWW-14 SE UCH
May-Tin Flyfly Secret Poppet

BH 3 : R-CERT
Chic Choix The Apstronaut

BH 4 : BIR-VETERAN
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH
Tza-Ma's Faitfull Ferdinan

BT 1 : BIM
SE UCH NO UCH FI UCH LT CH NORD UCH Rebellic's Made In Heaven

BT 2 : CERT
Six Stars Carmel Cookie

BT 3 :
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne

BT 4 :
NO JV-15 SE UCH
Rebellic's Little Miss Diva

R-CERT
Lhachriss Girl On Fire
 

Läs hela inlägget »

Resultat
SKK NAT Piteå Söndag 2018-05-27
DOMARE : John J Walsh  Irland
Valpar : 1 + 0 Vuxna : 6 + 7

BH 1 : CERT BIM
Xcel’s Mc Dreamy

BH 2 : R-CERT
DK JV-16 FIUCH LT CH NO UCH NORD JV-16
Chic Choix Lucius Antonius

BH 3 :
JWW-14 SE UCH
May-Tin Flyfly Secret Poppet

BH 4 : BIR-VETERAN
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH Falstone
Wigeon

BT 1 : CERT  BIR  CHAMPIONAT
Rebellic's Made In Heaven

BT 2 :
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne

BT 3 : R-CERT
FI UCH Taivaskatseen IIoinen Helinä Keiju

BT 4 :
Temple Fontana’s Pink Lipstick

 

Läs hela inlägget »

Resultat
SvKTR Tånga - Hed  Lördag 2018-05-12
DOMARE : Sonny Ström
Valpar : 1+1 Vuxna : 10 + 4

BIR-VALP BIS-VALP 2
An Tan Wu’s Henri Martin

BIM-VALP
Black Boots Hot Gossip

BH 1 : CERT  BIR   BIS-1
Whisborne Claudius

BH 2 :
AU CH  CZ CH  FI UCH  NORD UCH
Amesen Casino Royal

BH 3 :
DK UCH NORD JV-11 SE UCH
Aquavit Apollon Of Chic Choix

BH 4 :  R-CERT
DK UCH NO JV-16 NO UCH
Sjatrikk Charming Delight

BT 1 : CERT  BIM
Sjatrikk Rocket Queen By Souveregns

BT 2 : R-CERT
Six Stars Carmel Cookie

BT 3 :
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne

BIR-VETERAN  BIS-VETERAN 3
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH Falstone Wigeon
 

Läs hela inlägget »

Resultat
SvKTR Tånga - Hed  Fredag 2018-05-11
DOMARE : Åke Cronander
Valpar : 1 + 1 Vuxna : 10 + 6

BIR-VALP BIS-VALP 2
An Tan Wu’s Henri Martin

BIM-VALP
Black Boots Hot Gossip

BH 1 : BIM CERT
Whisborne Claudius

BH 2 :
AU CH  CZ CH  FI UCH  NORD UCH
Amesen Casino Royal

BH 3 :
DK UCH SE UCH 
Xsanda Devotion

BH 4 : R-CERT
Chic Choix King Constantin

BT 1 : CERT  BIR  BIS-2
Six Stars Carmel Cookie

BT 2 :
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne

BT 3 : BIR-VETERAN  BIS-VETERAN 1
SE UCH VDH CH Blue Gardenia

BIM-VETERAN
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH
Tza-Ma's Faitfull Ferdinan
 

Läs hela inlägget »

Resultat
LAK Tånga - Hed  Torsdag 2018-05-10
DOMARE : Markus Gisslen
Valpar : 1 + 1 Vuxna : 8 + 8
BIR-VALP
Black Boots Hot Gossip
BIM-VALP
An Tan Wu’s Henri Martin
BH 1 : BIM
DK UCH SE UCH  KLUBBCHAMPION
Xsanda Devotion
BH 2 : KLUBBCERT
Whisborne King Of The Party
BH 3 : BIM-VETERAN
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH KLUBBCHAMPION
Tza-Ma's Faitfull Ferdinan
BH 4 :
NO JV-13 NO UCH SE UCH
Sebastian Dell'Alberico
BT 1 : BIR , KLUBBCERT
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne
BT 2 : BIR-VETERAN
DK UCH  SE UCH  SE V-11 KLUBBCHAMPION
Ståltorps Black Ant
BT 3 :
SE UCH Toy Gardens Just For Fun
BT 4 :
Lhasa Dreams Dark Moon

UPPFÖDARGRUPP :
Kennel Xsanda
 

Läs hela inlägget »

Resultat
Västerås NAT Söndag 2018-04-29
DOMARE : Inga Siil , Estland
Valpar : 0 + 1 Vuxna : 3 + 4
BIR-VALP :
Xcel’s Miss Know It All
BH 1 : BIM
JWW-14 SE UCH
May-Tin Flyfly Secret Poppet
BT 1 : BIR
FI UCH SE UCH
Chic Choix Femme De Champagne
BT 2 : CERT
SE JV-17 Törnberget's Maneater
BT 3 :
C.I.B DK UCH FI UCH NORD JV-11 SE UCH
Ti La Shu Keep In Touch

Läs hela inlägget »

Nu har jag börjat med tillverkning av Pälspinnar till våra hundar.
Ni kan beställa dom via mig för endast 75 sek / styck + 15 sek för portot 

Läs hela inlägget »

Nu finns det nya bilder utlagda på Lakritstrollen 

Läs hela inlägget »

SvKTR Eskilstuna Lördag 2018-03-24
DOMARE : Anthony Moran , Irland
Valpar : 0 + 1 Vuxna : 8 + 8

 
BIR-VALP BIS-2 VALP
Lhachriss Girl On Fire
 
BH 1 : BIR  BIS-2

JWW-14 SE UCH
May-Tin Flyfly Secret Poppet
 
BH 2 :

C.I.B & SE & NO UCH  DK JV-15 DK & FI UCH JEUW-15  NO V-16  SE JV-15
Rebellic's Playboy
 
BH 3 :

AU CH  CZ CH  FI UCH  NORD UCH
Amesen Casino Royal
 
BH 4 :

SE UCH
Amarone-Teebo
 
CERT

Chic Choix The Apstronaut
 
BT 1 : BIM

C.I.B DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE UCH
Rebellic's In The Spotlight
 
BT 2 : BIR-VETERAN BIS-1 VETERAN
DK UCH  SE UCH  SE V-11
Ståltorps Black Ant
 
BT 3 : CERT

Siimline’s Truth Teller
 
BT 4 : R-CERT

Rebellic's Made In Heaven
 
Veteraner
1 + 1
BIR-VETERAN  BIS-1 VETERAN

DK UCH  SE UCH  SE V-11
Ståltorps Black Ant
 
BIM-VETERAN

SE UCH 
Yangadoo’s New Victory

Läs hela inlägget »

Idag så blir dom små hela 4 v gamla och växer så det knakar 
Lägger ut några bilder på dom små trollen

Läs hela inlägget »

Utökning av kenneln med 4 små lakritstroll alla Tikar och dom mår alla bra 

Läs hela inlägget »

Arkiv

Senaste nyheter